Retina Club

27-Gauge Platformları ile Vitreoretinal Cerrahi - 1


Okuma:514

27-Gauge Platformları ile Vitreoretinal Cerrahi - 1

 

Mikroinsizyonel vitrektomi cerrahisindeki son gelişmeler, 27 gauge vitrektomi platformlarının tanıtılmasıdır. Bugüne kadarki en küçük ölçekli bu enstrümantasyonun birçok avantajı vardır; kendiliğinden kapanan sklerotomiler oluşturma yeteneği, postoperatif hipotoni sayısının azaltılması, küçük aletlerin en dar cerrahi düzlemlere manevra kabiliyeti, 27 gauge vitreus kesiciyi çok amaçlı bir alet olarak kullanma yeteneği ve retina üzerindeki vitreus traksiyonunun en aza indirmek için en az etkinin uygulanması.

 

27-gauge enstrümantasyonun dezavantajları arasında; enstrümantasyonun sınırlı mevcudiyeti, önden çalışma ile ilgili potansiyel zorluklarla bağlantılı enstrüman esnekliği ve vitreus kesicinin küçük çapından geçen akışın azalması nedeniyle vitreusun çıkarılmasında göreceli verimsizlikler yer alır.

 

Ancak, gözün hassas ve dikkatli kullanımını vurgulayan teknikler kullanılarak bu dezavantajların üstesinden gelinebilir. Ayrıca 27-gauge teknikleri öğrenmede zorlanma olabilmektedir.

 

27 gauge vitrektomide daha büyük kalibreli sistemlere kıyasla önemli bir değişiklik, gözdeki değişen akışkan dinamiklerinden kaynaklanmaktadır. Vitreus kesiciden geçen akış, Poiseuille yasasıyla tanımlandığı gibi, önemli oranda aletin iç çapına bağlıdır (akış, yarıçapla dördüncü kuvvete orantılıdır). Bu nedenle, 27 gauge lümenden (çap 0,41 mm) geçen akış, 23 gauge (0,75 mm) ve 25 gauge (0,50 mm) lümene kıyasla azalır ve vitreus jelinin nispeten verimsiz şekilde uzaklaştırılmasıyla sonuçlanır.

 

Ancak bu durum, vitreus kesicinin etki alanının da (kesici portuna çekilen dokunun bölgesel mesafesi) azaldığı anlamına gelir. Bu da retina yüzeyindeki traksiyonu azaltma, böylece iyatrojenik retinal yırtık riskini azaltma ve retina yüzeyine daha yakın çalışmamıza izin verme avantajına sahiptir. Ayrıca, karmaşık vakalarda vitreus tabanını daha eksiksiz bir şekilde tıraşlama ve cerrahi düzlemlerde retina yüzeyine yakın kesme fırsatları sunar.

 

27 gauge kesicinin küçük etki alanı cerrahi becerileri geliştirmek için mükemmel bir fırsat sunar. Makine ayarlarını optimize ederek ve okütomu sürekli olarak vitreus jelinin içine, hatta daha da iyisi, tam kenarına daldıracak şekilde hassas ve amaçlı hareket ettirerek akışın verimsizliğinin üstesinden geline bilinir. Bu, daha büyük gaugelarda da önemlidir, ancak 27 gauge ile amaca yönelik kesici hareketlerine duyulan ihtiyaç dikkat çekicidir.

 

27 gauge ameliyatta vitreus jeli cerraha gelmez; vitreus jeline gidilmelidir. Aksi takdirde, sadece irigasyon sıvısı kesilmiş olunur ve BSS-ektomi gerçekleştirilir. Bu beceride ustalaşıldığı zaman vitreus jeli, göstergeden bağımsız olarak verimli bir şekilde çıkarılabilir.

 

Küçük kalibreli aletlerin rijitliği, daha küçük göstergelerin piyasaya sürülmesinden bu yana iyileşmiş olsa da 27-gauge aletleri, 25- ve 23-gauge aletlerinden önemli oranda daha esnektir. İlk piyasaya sürülen 25 gauge aletlerin esnekliğine daha çok benzemektedir. Bu azalan sertlik ile, kanül üzerine basınç uygulandığında aletler bükülebilir.

 

Gözün içinde hareket ederek bu durumun üstesinden gelinebilir. Bununla, gözü birincil pozisyonda tutmak, küreyi hareket ettirmeden göz içinde gezinmek, kanüllerin içine ve dışına sorunsuzca kaymak ve gözü minimum kuvvetle sadece hafifçe döndürmek kastedilmektedir. Ayrıca yüz anatomisi izin veriyorsa superior kanüllerin saat 3 ve 9 yönlerine yakın yerleştirilmesi cerraha yardımcı olur.

 

[Kaynaklar: 1- Oshima Y, Wakabayashi T, Sato T, et al. A 27-gauge instrument system for transconjunctival sutureless microincision vitrectomy surgery. Ophthalmology. 2010;117(1):93-102.e2. 2-Oellers P, Yonekawa Y. Training Vitreoretinal Surgery Fellows With 27-Gauge Platforms. New retina MD. 2017: July (2): 11-14. 3- Khan MA, Shahlaee A, Toussaint B, et al. Outcomes of 27-gauge microincision vitrectomy surgery for posterior segment disease. Am J Ophthalmol. 2016;161:36-43.e1-2. 4-Oellers P, Mahmoud TH. Surgery for proliferative diabetic retinopathy: new tips and tricks. J Ophthalmic Vis Res. 2016;11(1):93-9.]

 

 

Not: Katkılarından dolayı Dr. Mehmet ÇITIRIK’a teşekkür ederiz.

 

Web sitesindeki bu bilgiyi, sunu ve yayınlarınızda aşağıdaki şekilde kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

(Çıtırık M, Teke MY. 27-Gauge Platformları ile Vitreoretinal Cerrahi - 1. http://www.retinaclub.com/ Son Güncellenme Tarihi 01/08/2022).