Retina Club

27-Gauge Platformları ile Vitreoretinal Cerrahi -2


Okuma:587

Gözün tercih edilen birincil pozisyondan yanlışlıkla hareket etmesi, vitreoretinal cerrahlar arasında yaygın bir durumdur. Çünkü görselleştirme, retinada ilk öğrenme adımlarının en zorudur. Esnek 27-gauge enstrümantasyon kullanarak, enstrümanın bükülmesini önlemek için gözü birincil cerrahi pozisyonda tutmak zorunda kalmak 27 gauge ile çalışmanın istenen bir yan etkisi olabilir.

 

Bununla birlikte, vitrektomi sırasında değişen derecelerde göz rotasyonu gereklidir. Her durumda, uzak periferik vitreusun çıkarılması, temassız görüntüleme sistemleri kullanıldığında birincil pozisyonun dışına çıkarılmasını ve mikroskobun kaydırılmasını gerektirir. Gözün dönmesini gerektiren diğer manevralar arasında, örneğin, çoklu kabarcıkları önlemek için sıvı-hava değişimi sırasında gözü nazal olarak döndürmek ve dev retina yırtıkları için ameliyatta perflorokarbon sıvıları kullanmak yer alır.

 

Daha sert aletlerle cerrahlar tek elle daha fazla kuvvet uygulayarak gözü kolayca hareket ettirebilir. Ancak 27 gauge ile çalışırken bu durum, aletlerin bükülmesine ve daha az kontrollü göz hareketlerine neden olur. Bunun yerine cerrah, eller arasında eşit kuvvetle gözü istenen pozisyona senkronize olarak döndürmek için iki elini kullanmalıdır. Gerekli olan en az miktarda kuvvet kullanılmalıdır. Bu önlemler, aletin bükülmesini önler ve cerrah, sklerotomiler (ameliyat sonunda daha iyi sızdırmazlığa neden olabilir) ve kornea (gözün bükülmesi veya çarpıtılmasından kornea ödemi gelişebilir) üzerindeki baskıyı azaltır.

 

Gözü birincil konumda tutmak ve kanülleri dayanak noktası olarak kullanarak aletleri döndürmek anahtardır. Bu yüzden kanüllerin yerlerine dikkat edilmesi gerekir. Kanüllere baskı uygulamadan kanüllerin içine ve dışına kaydırmak için amaçlı el hareketlerini kullanılmalı ve kanüllerden döndürme yapılmalıdır. Bu alışkanlıklar herhangi bir gauge vitrektomi platformunda arzu edilir, ancak 27 gauge aletlerin esnekliği bu iyi cerrahi alışkanlıkların değerlidir.

 

Epiretinal membranların (ERM'ler) ve iç limitan membranların (ILM'ler) soyulması 27 gauge forsepslerin, özellikle ILM forsepslerinin daha küçük özellikleri ile nispeten zor olabilir. ERM, bu küçük platformlardan tutulduğunda daha kolay parçalanır ve ILM daha kolay ayrılır.

 

Bazı cerrahlar neredeyse tüm maküler vakalar için 27 gauge ILM forseps kullanır. Dokuların nerede ve nasıl tutulacağını bilmek ve vektör kuvvetlerini iş başında görselleştirebilmek, maküler peelinglerin büyük çoğunluğu için 27 gauge forseps ile başarılı bir soyma sağlar. Örneğin, bir zarı bir kenarın ortasında tutmak, her iki taraftan eşit kuvvetle 90° uzağa çekmek ve forsepsi retina yüzeyine yakın tutmak genellikle güzel bir tabaka oluşturulmasını sağlar. Bununla birlikte, daha güçlü bir fokal yapışma nedeniyle bir köşede gerilim oluştuğunda, yırtığı önlemek için o köşeden bir kenarı kaldırmak gereklidir.

 

ILM forsepslerinin yönü de önemlidir. Kenara paralel forseps kullanarak işlem en üst düzeye çıkarılmak istenir. Örneğin, dikey bir kenar varsa, tüm platformu kullanmak için forsepsi dikey olarak döndürmelidir. 27 gauge forsepslerin küçük uçları, bir dişi ILM/ERM kenarının altına daha kolay tutmamızı sağlar.

 

Işık borusundan gelen ışık konisinin çapı da 27-gauge ile daha küçüktür ve bu, ışık borusunun çok yakın olup olmadığının daha erken fark edilmesini sağlar ve ışığı orta vitreusta tutmaya zorlar, bu da daha geniş bir ışık konisi oluşturacak ve fototoksisiteyi önleyecektir.

 

Yukarılarda sayılanlar temel fikirlerdir, ancak 27 gauge enstrümantasyon, cerrahı cerrahi başarıyı sağlamak için temel ilkelere bağlı kalmaya zorlar.

 

 

Sonuç

27 gauge vitrektomi platformlarının kullanımı, cerrahi becerilerini sürekli olarak mükemmelleştirmeye çalışan vitreoretinal cerrahlara çekici gelebilir ve bu, tüm retinacılar arasında evrensel olarak paylaşılan bir arzudur. Cerrahın ellerinin her hareketi önemlidir ve her hareket amaca yönelik ve kesin olmalıdır. 27-gauge enstrümantasyonda ustalaşan ve artan esnekliğin ve azaltılmış etki alanının doğal dezavantajlarının üstesinden gelenler, 27-, 25-, 23- veya 20-gauge aletleri kullanarak potansiyel olarak daha yetenekli, zarif ve daha güvenli cerrahlar olabilirler. Vitreoretinal cerrahi uzmanları için 27 gauge platformlar, her şeyi en baştan doğru şekilde öğrenme fırsatı sunabilir.

 

[Kaynaklar: 1- Yonekawa Y, Thanos A, Abbey AM, et al. Hybrid 25- and 27-gauge vitrectomy for complex vitreoretinal surgery. Ophthalmic Surg Lasers Imaging Retina. 2016;47(4):352-5. 2- Oellers P, Yonekawa Y. Training Vitreoretinal Surgery Fellows With 27-Gauge Platforms. New retina MD. 2017: July (2): 11-14. 3- Walter SD, Mahmoud TH. Hybrid-gauge and mixed-gauge microincisional vitrectomy surgery. Int Ophthalmol Clin. 2016;56(4):85-95. 4- Dugel PU, Abulon DJ, Dimalanta R. Comparison of attraction capabilities associated with high-speed, dual-pneumatic vitrectomy probes. Retina. 2015;35(5):915-20. 5- Thompson JT. Advantages and limitations of small gauge vitrectomy. Surv Ophthalmol. 2011;56(2):162-72.]

 

Not: Katkılarından dolayı Dr. Mehmet ÇITIRIK’a teşekkür ederiz.

 

Web sitesindeki bu bilgiyi, sunu ve yayınlarınızda aşağıdaki şekilde kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

(Çıtırık M, Teke MY. 27-Gauge Platformları ile Vitreoretinal Cerrahi - 2. http://www.retinaclub.com/ Son Güncellenme Tarihi 01/09/2022).