Retina Club

Retinitis pigmentosa'nın teşhisi ve tedavisi için stratejiler-3


Okuma:254

Cerrahi Tedavi

 

RP hastalarında vitreomaküler traksiyon (VMT) ve makula delikleri gelişebilir ve görüşü geri getirmek için membran soyulması ile standart pars plana vitrektomi kullanılabilir

 

Diğer cerrahi seçenekler arasında büyüme faktörü implantları ve retina protezi bulunur. Siliyer nörotrofik faktör (CNTF) ile tedavinin, sıçan modellerinde merkezi görüşü koruduğu gösterilmiştir ve CNTF salan kapsüllü hücre göz içi implantların cerrahi uygulamaları, bazı RP hastalarında görme keskinliğini iyileştirmiştir. Diğer faz 2 klinik çalışma verileri halen inceleme aşamasındadır.

 

FDA, RP için Argus II'yi onayladı. Sistem, görüntüleri yakalayan ve sinyalleri kablosuz olarak retinanın yüzeyindeki implanta ileten gözlükler kullanır. Bu epiretinal implant, RP hastalarında nispeten sağlıklı olan retina ganglion hücrelerine temas yoluyla bir elektrik sinyali ileten 60 elektrotlu bir diyot dizisi içerir. Sinyaller daha sonra bir görüntüye dönüştürülmek üzere optik sinire ve beyne gider. Bu ürün sadece 25 yaş ve üzeri, her iki gözünde de ışık algısı olan veya hiç olmayan, psödofakik veya afakik olan ileri RP hastalarında kullanılabilir.

Ameliyat yaklaşık 4 saat sürer ve hastaların 2 aylık eğitim için kliniğe gelmesini gerektirir. Second Sight tarafından yapılan bir faz 2/3 klinik denemesinin ön sonuçları, ışık algısı olmayan hastalara ışık algısı ve kapı bulma, nesne tanımlama ve yaşam kalitesi puanları dahil olmak üzere gelişmiş fonksiyonel görme sağladı. Sistem 2013'ün sonlarında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki belirli klinik merkezlerinde kullanıma sunulmuştur. Sistemin 100.000 ABD Dolarından fazlaya mal olması söz konusudur.

 

Başka bir retinal implant, Almanya Tübingen Üniversitesi'nden (Alpha IMS, Retinal Implant AG) Dr. Eberhard Zrenner ve meslektaşları tarafından geliştirilmiştir. 1500 fotodiyot içeren ve 11 x 11 görüş alanı içinde 20/1000 görme potansiyeline sahip bu subretinal implantı toplam 21 kişi aldı. Bir pil takımına ihtiyaç duyulurken, hastaların donanım takmasına gerek yoktur; harici bir kamera aracılığıyla değil gözleriyle görürler. Daha fazla sayıda sensör, gelişmiş görme keskinliği potansiyeli taşır, ancak daha uzun takip gerektiren daha büyük çalışmalar gerekir.

 

Gelecek Tedaviler

Modüle edici nörotrofik faktörler, RP hastalarının tedavisinde kritik bir rol oynayabilir. Örneğin, hastalığın sonlarında konların kaybı, kısmen bitişik rodlar tarafından salınan büyüme faktörlerinin kaybına bağlı olabilir. Koniler, RP'de görülen genetik kusurları ifade etmez. Fotoreseptör transplantasyonu, gen transfeksiyonu, kök hücre implantları ve immün modülasyonu aktif araştırma alanlarıdır. İlgili genlerin çoğunu ve programlanmış hücre ölümünü nasıl düzenleyeceğimizi belirledikçe, bu hastalığa sahip hastalar için daha parlak bir gelecek göreceğiz.

 

[Kaynaklar 1- Spalton, DJ, Bird AC, Cleary PE. Retinitis pigmentosa and retinal oedema. Br J Ophthalmol. 1978;62(3):174-182. 2- Srour M, Querques G, Leveziel N, et al. Intravitreal dexamethasone implant (Ozurdex) for macular edema secondary to retinitis pigmentosa. Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2013;251(6):1501-1506. 3- Ferreyra HA, Jayasundera T, Khan NW, He S, Lu Y, Heckenlively JR. Management of autoimmune retinopathies with immunosuppression. Arch Ophthalmol. 2009;127(4):390-397. 4- Melo GB, Farah ME, Aggio FB. Intravitreal injection of bevacizumab for cystoid macular edema in retinitis pigmentosa. Acta Ophthalmol Scand. 2007;85(4):461-463. 5- Gallemore RP, Shyu A, Heckenlively JR. Retinitis Pigmentosa: Optimizing Care for Your Patients, Track No. 1: Strategies for the diagnosis and management of retinitis pigmentosa. New Retina MD, 2017, Issue 4, pp: 18-27.]

 

Not: Katkılarından dolayı Dr. Mehmet ÇITIRIK’a teşekkür ederiz.

 

Web sitesindeki bu bilgiyi, sunu ve yayınlarınızda aşağıdaki şekilde kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

(Çıtırık M, Teke MY. Retinitis pigmentosa'nın teşhisi ve tedavisi için stratejiler-3. http://www.retinaclub.com/ Son Güncellenme Tarihi 01/06/2023).