Retina Club

Diyabetik Traksiyonel Retina Dekolmanlarında Vitrektomi Cerrahisi için Önemli Noktalar-2


Okuma:457

Aydınlatma

ILM forsepsi, ışıklı pena, avize aydınlatması, manuel göz içi makas ve hatta 1,5 inçlik 25 gauge kullanarak çeşitli teknikler uygulanabilir. En başarı tekniklerden biri tecrübeli ellerde, avize aydınlatmasının kullanıldığı, bir elde ILM forseps ve diğerinde 25-27 gauge vitrektörün kullanıldığı tekniktir.

 

25 gauge iğne ucuzdur, oldukça etkilidir ve hemen hemen her vitreoretinal ameliyathane ortamında bulunur. Uç, 60° açıyla bükülür. Daha sonra ihtiyaç duyulan noktaya nişan almak için döndürebilibir. Ucu, retina ile neovasküler plaklar arasındaki potansiyel boşluklara kolaylıkla girebilir ve kenarları fibrovasküler doku yapışıklıklarını ortadan kaldıracak kadar keskindir.

 

27 ayar çift ışıklı avize sistemini (Dutch Ophthalmic) tercih edilebilmektedir. Çünkü fiberler birbirinden 180° ayrı yerleştirildiğinde dağınık, eşit aydınlatma sağlıyor ve gölgeleri en aza indirir. Alcon, B&L 25 gauge avize de iyi çalışır. Aletlerin gölgelerinin çalışılan yeri engellememesi için saat 12'ye yerleştirmeye eğilim vardır.

 

Diyabetik TRD vakaları deneyimli cerrahlar için bile zor olabilir. Diyabetik cerrahı başarıyı optimize etmek için önemli noktalar vardır. Bunlar; temiz-net görüş, hyaloid çıkarma, ameliyat öncesi bevacizumab, çoklu cerrahi teknikler ve panretinal fotokoagülasyon kullanımıdır.

 

Temiz-Net Görüş

 

Korneayı dikkat etmek ve agresif bir şekilde lubrike etmek önemlidir. Bu durumlarda metil sellüloz’ün yanı sıra kondroitin sülfat viskoelastik madde (Viscoat, Alcon) kullanımı da tercih edilebilir. Çünkü uzun süre kalır ve etkili bir temiz görüş sağlar. Uzun çalışma sürelerinden kaçınmalıdır. Göz içi basıncını (GİB) yükseltmekten de kaçınımalıdır. Çünkü her ikisi de kornea ödemini hızlandırabilir. Ameliyatlar 1 ila 1,5 saatten fazla sürmemelidir. Bu noktadan sonra, korneal dekompansasyonla mücadele etmek zorlaşır ve kötü bir görüş, cerrahi getirilerin azalmasına neden olur. Ayrıca glutatyon ve dekstroz içeren BSS Plus (Alcon), daha uzun ameliyat süresi olan fakik hastalarda lensin bulanıklaşmasını sınırlamaya yardımcı olabilir.

 

Mümkünse epiteli kazımaktan kaçınılmalıdır, ancak bazı durumlarda vakayı güvenli bir şekilde tamamlamak gerekir. Enfekte bir nörotrofik kornea ülseri geliştirme açısından yüksek risk altında oldukları için bu hastaları ameliyat sonrası izlemelidir. İyi bir görüşü korumak için vitreus kanamasını en aza indirmek de önemlidir ve bunu yapmanın en etkili yollarından biri, yeterli preoperatif lazerdir (Panretinal fotokoagülasyon: PRP).

 

Bir anti-VEGF ajanı kesinlikle yardımcı olabilir, ancak tüm aktif neovaskülarizasyon (NV) için her derde deva değildir. Preoperatif PRP'nin ek bir avantajı orta ve uzak periferi bağlayarak hyaloid ayrılmasını kolaylaştırmasıdır. Aktif NV varsa, ara sıra ancak sürekli olmayan GİB yükselmeleri uygulamak ve sızan damarlarda hafif intraoküler diatermi uygulamak, vitreus kanamasına bağlı görme bulanıklığını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu iki ucu keskin bir kılıçtır, çünkü yüksek GİB'in sürdürülmesi kornea ödemi gelişimini destekleyebilir ve optik sinir ve retinada iskemik hasara neden olabilir. Agresif intraoküler diyatermi, diske yakın uygulanırsa optik nöropatiye ve tam kalınlıkta bir retinal yırtılma oluşmasına neden olabilir. Diskin NV'sine asla diyatermi uygulanmamalıdır.

 

[Kaynaklar: 1. Castillo J, Aleman I, Rush SW, Rush RB. Preoperative bevacizumab administration in proliferative diabetic retinopathy patients undergoing vitrectomy: a randomized and controlled trial comparing interval variation. Am J Ophthalmol. 2017;183:1-10. 2- Adam M, Klufas MA. Gauging Diabetic TRDs. New Retina MD, 2017, Issue 4: 36-38]

 

Not: Katkılarından dolayı Dr. Mehmet ÇITIRIK’a teşekkür ederiz.

 

Web sitesindeki bu bilgiyi, sunu ve yayınlarınızda aşağıdaki şekilde kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

(Çıtırık M, Teke MY. Diyabetik Traksiyonel Retina Dekolmanlarında Vitrektomi Cerrahisi için Önemli Noktalar-2. http://www.retinaclub.com/ Son Güncellenme Tarihi 01/08/2023).